• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI News & Events Daily Industry News IATI Meets Concenter BioPharma (Silkim): The Triple Advantage

IATI Meets Concenter BioPharma (Silkim): The Triple Advantage

Nov. 14, 2016

סילקים: מולקולות קטנות בריפוי דלקות

עד לפני מספר שנים התמקד היזם הסדרתי דרור חביון בתחום ההייטק, וצפה מרחוק בלבד בפעילות המחקרית של אביו, פרופ' מוטי חביון. לפני כשנתיים נפל דבר: תחום המחקר של חביון האב החל לשאת פירות מעשיים ומבטיחים. עשר שנות פיתוח ומחקר של צוותו באונ' העברית ובביה"ס לרפואה של הדסה, הביאו לבסוף להבנה מסודרת של פעילות המנגנונים הביולוגיים שבהם התמקד המחקר.

הסכם פיתוח נחתם, סילקים הוקמה וחביון גויס לשמש כמנכ"ל, כאשר הניסיון הניהולי הקודם שלו משמש כפקטור מסייע למתן תנופה לחברה. "מבחינתי, להתחיל משהו מאפס ולדעת לקדם אותו בתנאי חוסר ודאות גדולים, זה תהליך שמאפיין את כל עולם הסטארט-אפים. מנהל צריך לדעת לעשות אינטגרציה בין הטכנולוגיה, השוק והמשקיעים, כאשר בתחום מדעי החיים מתווסף לכל אלה גם הרגולטור".

סילקים מתמקדת בפלטפורמה המכילה שתי משפחות של מולקולות, שלכולן שלושה מנגנוני פעולה סינרגטיים ומקבילים: תכונות אנטי-דלקתיות, תכונות אנטיביוטיות, וספיחה (קלטור) של ברזל "חופשי" בתוך הגוף. מסיבה זו, שתי משפחות המולקולות הללו עשויות להתאים לטיפול במחלות שיש להן מרכיב דלקתי משמעותי. מדובר כמובן במספר רב של מחלות, והיה צריך להתמקד.

"בחברה אמרו: יש לנו טכנולוגיה, כעת בואו נחפש את המחלות שבהן הצטברו הכי הרבה הוכחות מדעיות ורפואיות לפעולה של המנגנונים האלה", מסביר חביון. לאחר מכן נוספו עוד פרמטרים לסינון, כמו משך הניסויים, מידת המורכבות שלהם, זמינות החולים וכולי. בסופו של דבר בחרו בסילקים להתמקד בשלוש מחלות בתור התחלה: פסוריאזיס, סוכרת סוג 2, ומחלות מעי דלקתיות (IBD) - קוליטיס וקרוהן. כשהן מופיעות אצל ילדים מוגדרות המחלות האחרונות כמחלה יתומה, מה שנותן לחברה כמה יתרונות מבחינת המסלול הרגולטורי והמסחור.

אין ויכוח לגבי גודל השוק של המחלות הללו: בסוכרת סוג 2 יש מאות מיליוני חולים בעולם, ובשנים הקרובות יגיע המספר ליותר מחצי מיליארד. ואילו לגבי פסוריאזיס, עלויות הטיפול השנתיות בארה"ב בלבד הן מעל 10 מיליארד דולר. אבל יחד עם זאת יש שחקניות רבות בשוק. מה נותן לסילקים יתרון יחסי?

חביון מונה לא פחות משלושה כאלה: האחד, החומר הפעיל של החברה נטול סטרואידים, והוא מבוסס על מולקולות קטנות, כלומר חומרים שמסוגלים לחדור לרקמות ולתאים וגם עוברים את מחסום הדם-מוח.

יתרון נוסף הוא מידת הבטיחות הגבוהה: הניסויים הפרה-קליניים שנערכו בשבעה מינים שונים של חיות, ובעשר אינדיקציות שונות, הניבו תוצאות מצוינות, אומר חביון. "התוצאות מראות גם יעילות (efficacy) וגם אפס בעיות בטיחות. זה מאוד מעודד". סילקים פנתה כבר ל-FDA כדי לקבל את ברכתו לתחילת השלב הראשון של הניסויים בבני אדם, וצפויה לקבל תשובות עד סוף 2016 .

סילקים חתמה על שלושה הסכמי סודיות לצורך בחינת פיתוח משותף עם חברות פארמה מובילות, מספר חביון, כך ששותפות שמאמינות בטכנולוגיה ובמדע של החברה כבר יש לה. עם הזמן תוכל החברה לפנות גם לטיפול בחולים נוספים שבהם יכול החומר הפעיל להוכיח את עצמו, כמו מחלות של מערכת העצבים (CNS) ומחלות ריאות דלקתיות. פרופ' חביון האב משמש כמדען הראשי של סילקים, והמועצה המייעצת כוללת את פרופ' עמנואל לבנטל, מומחה עולמי מוביל לתזונה וגסטרואנטרולוגיה של ילדים.

כעת נמצאת החברה בשלבי גיוס של 2-2.5 מיליון דולר להמשך המחקר, לטובת התחלה של ניסויים קליניים. כיוון שרק קרנות מעטות בארץ משקיעות בפארמה, ועוד פחות מזה מתמקדות בשלבים פרה-קליניים, אומר חביון, סביר שהמימון יגיע מאנג'לים, קרנות ייעודיות או מחברות פארמה; להשקעה צפוי להתווסף גם מימון משלים "לא מדלל" (מדען ראשי וכדומה).

 

כרטיס ביקור:  Concenter BioPharma / Silkim  

שנת הקמה: 2014

מנכ"ל: דרור חביון

מספר עובדים: 6

תחום: טיפול במחלות דלקתיות ואוטו-אימוניות

 

| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap