• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI News & Events Daily Industry News IATI Meets BreatheVision: More Than Capnography

IATI Meets BreatheVision: More Than Capnography

Nov. 27, 2016

ברית'וויז'ן: צעד אחד מעבר לקפנוגרפיה

 

הזמנים נראים טובים במיוחד כשדור צעיר של חברות ישראליות נכנס לתחום הניטור הנשימתי וקורא תיגר על ישראליות ותיקות יותר. התחום מובל כבר שנים בידי אורידיון ומכשירי הקפנוגרפיה שלה, וכעת שואפת בריתוויז'ן (BreatheVision) להכניס את רגלה בדלת הזו.

אז מה היתרון הטכנולוגי של בריתוויז'ן? המוצר שלה מודד נשימה על ידי סמנים (מרקרים) אופטיים, עם חיישנים אקסלרומטריים המונחים על בית החזה והסרעפת. "מבנה המוצר שלנו נוח מאד לחולה שיכול להתנועע בחופשיות ללא צינור המחובר לפנים. המכשיר מציג את הפרמטרים של הנשימה ברציפות  וגם מחשב התדרדרות נשימה  ונותן התראות בעת הצורך, ירידה בקצב הנשימה, נפח הנשימה, או חסימת קנה הנשימה", אומר מנשה טרם, מנכ"ל החברה.

"אצל חולים שקיבלו תרופות מטשטשות ונמצאים בהרדמה חלקית, הסכנה העיקרית היא דרדור נשימתי", אומרת המייסדת ומנהלת הטכנולוגיה ד"ר דיצה אורבוך. "המכשיר שלנו עוקב אחרי נפח הנשימה ונותן התראה מוקדמת. הפתרון שלנו לא מתוכנן לחולים מונשמים, שם ניתן למדוד את המעבר בצינור ההנשמה. אנחנו מכוונים למצב שבו החולה כבר לא מונשם, בדרך כלל נמצא בחדר התאוששות אחרי ניתוח, מקבל משככי כאבים ועדיין לא שוחרר מבית החולים. עוד מסה גדולה של חולים הם אלה שקיבלו חומר טשטוש, לטובת בדיקות פולשניות כמו קולונוסקופיה, ושיש צורך לעקוב אחרי הנשימה, שמא תתדרדר במהלך הפרוצדורה".

הסטנדרט היום בתעשייה, הקפנוגרף של אורידיון שהוזכר לעיל ושל חברות נוספות, דוגם פחמן דו חמצני בנשיפה דרך צינורית שיש לה שתי כניסות קטנות לתוך נחירי החולה. כיום הולך וגדל היקף השימוש בו בקרב חולים אחרי ניתוח, או הנמצאים בטשטוש וטשטוש עמוק. אבל הקפנוגרפיה, מזכיר טרם, לא מציגה פרמטרים פשוטים כגון נפח הנשימה, אלא גרף שאינו אינטואיטיבי לקריאה ומצריך הכשרות והסמכות מיוחדות. הקפנוגרף גם ממוקם ממש על פני החולה - מה שמפריע לחולה שכבר התעורר, שאינו יכול לזוז ממקומו בלי לקרוא לאחות שתשחרר אותו מהצינור. המכשיר החדש צפוי להיות הרבה יותר ידידותי גם לחולה וגם לצוות הרפואי.

כאן בולט היתרון של חיישני בריתוויז'ן הממוקמים על בית החזה, המאפשר לחברה לא רק להכניס את הרגל בדלת אלא גם לפתוח אותה לרווחה, בפרט מול פלחי שוק גדולים שמתקשים לעמוד במחיר הקפנוגרפיה ומודאגים מהידידותיות לחולים ולצוותים הרפואיים. מכאן תוכל החברה להמשיך לשוק ההקרנות לחולי סרטן, שם נדרש חישוב מדויק של תנועות הנשימה לטובת הכוונה מדויקת ההקרנה - ובהמשך לצאת לתחום של רפואה ביתית ורפואה מרחוק. עדיין מוקדם, אומר טרם, אבל ישנה שאיפה להיכנס גם לתחום ניטור הנשימה לתינוקות ופגים, אם וכאשר יושגו האישורים הרבים הדרושים לנישה הזו.

יתרון נוסף של המוצר החדש הוא עלות נמוכה משמעותית - הקפנוגרף מאלה הנמצאים בשימוש עולה 2,500-3,000 דולר ועלות ההפעלה שלו, כולל החלפת המסננים החד-פעמיים, היא 18 דולר לשימוש פר חולה. בהשוואה, המכשיר של בריתוויז'ן יעלה כשליש ממחיר הקפנוגרף, גם לרכישה וגם להוצאות על מתכלים. בשימוש ביתי תצנח העלות אף יותר, כיוון שבבית מדובר בחולה אחד בלבד ואפשר להשתמש באמצעי הצמדת הסמנים פעמים רבות ללא חיטוי, ניקיון והחלפות. המוצר הביתי, אומר טרם, יעלה פחות מ-200 דולר.

אורבוך, לאחר 20 שנים של ניסיון כפיזיקאית חוקרת וכמפתחת מוצרים מבוססי הדמיה, ייסדה את החברה בשבתה בתכנית היזמות של האקדמית  תל אביב-יפו. הפרויקט התהווה וקודם בעזרת מנטורים מטעם המרכז ליזמות ומיד לאחריו כבר נכלל בתכנית התמיכה של המדען הראשי. האקדמית  תל אביב-יפו אירחה  את המיזם במרכז היזמות ועודדה את כל היזמים  למצוא להם שותפים נוספים.

בהמשך נכנס לתמונה טרם, העוסק בתחום המכשור הרפואי משנת 2001 ובזמנו ניהל את חברת קומון סנס מתחילת הדרך, עד לשלב שבו עברה לשלב המכירות דרך מפיצים בין לאומיים מן השורה הראשונה. באפריל 2014 נכנס לבריתוויז'ן, שאז בדיוק סיימה את הוכחת ההיתכנות שלה. "דיצה הריצה אלגוריתמים ואני שימשתי כמדגים למדידה השוואתית של  הפרמטרים של נשימה", הוא מתאר בחיוך. המימון המשלים לחברה נמצא ממשקיעים פרטיים, בריתוויז'ן היא חברה פרטית בבעלות היזמים ומספר משקיעים נוספים, ביניהם חברת אופטיקה וחברת אינטגרציה. החברה סיימה בהצלחה רבה את תכנית תנופה של המדען הראשי וקרובה לסיום השנה הראשונה של תכנית "חברות מתחילות". מעבדותיה פועלות בקיבוץ יד מרדכי בעוטף עזה, שם ניתן מימון ממשלתי מוגדל.

איפה עומדת כרגע בריתוויז'ן? כרגע, מספר טרם, "יש אבטיפוס שעובד, יש הוכחת היתכנות, וביצענו גם אינטגרציה למכשור הסטנדרטי בשוק. בניסוי הקליני אנו משווים את פעולת המכשיר לזו של כל סוגי המכשירים הקיימים, כולל לאומדן קליני של הרופא. הניסוי הקליני הראשון יתחיל בשבוע הבא במחלקת גסטרו של בית החולים מאיר בכפר סבא, ובו תיבדק פעולת המכשיר אצל חולים שעברו טשטוש לצורך קולונוסקופיה. "בפברואר 2017 כבר יהיו לנו תוצאות לאחר אנליזה".

שלב ב' של הפיתוח כבר יכלול אפליקצית מובייל, וכן מעבר לשימוש במצלמה תעשייתית מייצור סדרתי, ובסמנים סדרתיים במחיר היעד. "זו תהיה משימה לא קטנה", אומר טרם, "ואז ניגש לכל מה שכרוך ברגולציה". לצורך השלבים הבאים הללו תצא החברה לגיוס של 200-500 אלף דולר, שיספיקו גם לשלב הפיילוט בתוך בתי החולים, עד להשקה בשוק. טרם מגלה שנבדקת גם האפשרות לבנות שותפות OEM בתוך מכשיר קיים של אחת מהענקיות הגלובליות בשוק, וייתכן שגם זה עוד יקרה.

 

כרטיס ביקור - BreatheVision

שנת הקמה: 2013

מייסדת: דיצה אורבוך

מנכ"ל: מנשה טרם

מספר עובדים: 4 ועוד 2 חיצוניים

תחום: ניטור נשימתי רציף.

 

 

| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap