• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI News & Events Daily Industry News IATI Meets Tele Rescue: Ambulatory Care at Home Can Save Lives

IATI Meets Tele Rescue: Ambulatory Care at Home Can Save Lives

Dec. 5, 2016

טלרסקיו: טיפול נמרץ ביתי מציל חיים

נתחיל במספרים היבשים: לחולים שעברו התקף לב יש סיכון של 5%-30% לקבל דום לב בשנה הראשונה שלאחר שחרורם מבית החולים. מי מהם לא ישרוד את ההתקף? אי אפשר לנבא. אבל קרוב ל-400 אלף איש בארה"ב, וכ-8,000 בישראל, מתים מדי שנה מדום לב.

 אין דרך כמובן להמשיך ולהחזיק את כל האנשים הללו, שעקרונית נחשבים לחולים בסיכון נמוך, בבית החולים. מצבם לכאורה לא מצדיק השתלת דפיברילטור בבית החזה, שיווסת את קצב הלב (או שאין להם כיסוי ביטוחי פרטי לממן כזה). אבל מצד שני, דווקא בביתם שאליו השתחררו הם חשופים למצבים של הפרעות קצב שגורמות לדום לב.

פתרונות קיימים של רפואה מרחוב, המנטרים את קצב הלב, אינם מספקים פתרון – וזאת כאשר הטיפול במקרים כאלה קריטי בדקות הראשונות, ולאחריהן הוא עלול להיות כבר מאוחר מדי. הדקות הללו, שבין הפרעה בקצב הלב לבין דום לב קטלני, קרויות Seven Golden Minutes  - ויעילות הטיפול הולכת ויורדת במהלכן. טיפול בדקה הראשונה יהיה יעיל ב-90%, טיפול בדקה השמינית – רק ב-70%. ברור גם שאף אמבולנס לא יספיק להגיע בטווח הבטוח של חלון הזמן הזה.

כאן נכנסת Tele Rescue הישראלית לתמונה, עם מערכת שמשלבת כמה פתרונות קיימים לכדי קומבינציה של אבחון וטיפול מיידי: מכשיר ECG לניטור רציף שמסוגל לגלות הפרעות קצב, הממוקם על גופו של החולה, וכן דפיברילטור ביתי קטן שממוקם ליד המיטה. מסביר ד"ר שמיר ליבוביץ, מנכ"ל ומייסד החברה: כשהחולה מקבל התרעה בביתו על הפרעת קצב, הוא מחבר מיד את הדפיברילטור (במנגנון פלאג-אין פשוט), ומקבל אבחון נוסף. אם וכאשר האבחון הנוסף חיובי, יתן הדפיברילטור מכה חשמלית אוטומטית לפי הצורך.

המנגנון מגן על החולים משימוש-יתר מוטעה ומתוצאות false positive – כי רק לאחר בדיקה כפולה של המוניטור והדפיברילטור כאחד, תאשר המערכת לתת מכת חשמל. זה אומר שבטיחות המכשיר עשויה להיות אף יותר גבוהה מזו של דפיברילטור מושתל, שנותן מכת חשמל אוטומטית כשהפרעת הקצב מגיעה לרף מסוים (20%), וללא שום התראה מוקדמת.

מדוע ההתמקדות בטיפול בתוך הבית? מפני ששם מתרחשים 80% מהמקרים הקטלניים הללו - בייחוד בשעות שלפנות בוקר, בזמן שהחולה ישן ואינו חש שמשהו לא כשורה. התראה בדקה-שתיים הראשונות תוכל לחסוך 70%-80% מהסיכון. במקרה שהחולה ישן ואינו מגיב, המערכת תתריע ותעיר את בני הבית שיחברו אותו מיד לדפיברילטור.

איך הגיע ד"ר שמיר ליבוביץ, גינקולוג במקצועו, לרישום פטנט והקמת חברה קרדיולוגית? דווקא מפני שהגיע מבחוץ, יכול היה להביט מחוץ לקופסא, הוא אומר. "ראיתי שהבסיס הטכנולוגיה לרעיון כבר קיים, ויצרתי קישור חדש בין הדברים". וכך, מתוך המערכות הקיימות נולד גם רעיון חדש, של קשר מידי בין האבחון לטיפול הביתי, וגם פטנט - שכבר רשום בסין ובישראל, וממתין בארה"ב, יפן ואירופה.

המודל העסקי של טלרסקיו היה יכול לפנות ללקוחות קצה בלבד, ולשמש כשירות קרדיולוגי פרטי (בתשלום של כ-3,000-3,500 דולר לחולה, סדר גודל דומה של חברות טיפול קרדיולוגי כמו שח"ל או נטל"י). אבל ליבוביץ שואף להרחיב את מסד הלקוחות הפוטנציאליים ולהכניס את המערכת לתוך הביטוח המשלים של קופות החולים, כך שתינתן בתשלום (בכיסוי עלויות ביטוחי) לכל מי שיצא מטיפול נמרץ לבבי ומוגדר כחולה לב בסיכון נמוך. בארץ בלבד מדובר במאה אלף ואולי יותר, שמשתחררים מבי"ח אחרי התקף לב אחד. 

כרגע נמצאת המערכת בשלב הפיתוח הסופי – נסגרים קצוות אחרונים לגבי הניטור, ואז תפנה החברה לקבל אישורים לשיווק בארה"ב (510K הקל יחסית להשגה), אירופה וישראל. שמיר ליבוביץ צופה שהענקת האישורים תהיה מהירה, כיוון שרוב החומרים והמנגנונים כבר נמצאים בשימוש. "צריך רק להראות שמערכת ההתראה פועלת כשורה ולא תגרום למצבים של false positive".

את הניסויים יהיה צורך לבצע על אלפי חולים, כדי לקבל הוכחות לפעולת המכשיר בקרב אותם אלה שילקו בהפרעות קצב. מדובר במהפכה – חיסכון בחייהם של מאות אלפי חולים, שעם המערכת יוכפלו פי כמה סיכוייהם לשרוד. שמיר ליבוביץ צופה ששימוש ממוסד במערכת יוכל להוריד פלאות את הסטטיסטיקה של מוות מדום לב בבית, ובפרט מוות בשינה.

עד עתה הושקעו בחברה כספים ממימון פרטי, וכעת שואף שמיר ליבוביץ' לגייס מיליון דולר שיסייעו לסיום הפיתוח ולהגעה לשוק. התקווה היא שבעוד שנתיים כבר יגיע המכשיר לחולים בארה"ב וימנע את מקרי המוות הבאים.

 

כרטיס ביקור:  Tele Rescue

שנת הקמה:  2013

מנכ"ל ויזם: ד"ר שמיר ליבוביץ

מספר עובדים: 3 במשרה חלקית

תחום: רפואה מרחוק - אבחון וטיפול קרדיולוגי בהפרעות קצב, בבית הלקוח.

 

 

 

| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap