• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI News & Events Daily Industry News IATI Meets ZMD Medical: Treating Cancer Using the Microbiome

IATI Meets ZMD Medical: Treating Cancer Using the Microbiome

Dec. 12, 2016

ZMD Medical  - מיקרוביום בשירות הטיפול בסרטן  

כמו הרבה הברקות בעולם המחקר הרפואי, הטכנולוגיה של ZMD Medical החלה "על הדרך" ומשם התפתחה באופן מפתיע. לפני כמה שנים התבצעו ניסויים קליניים בתל השומר, בניסיון לאבחן סרטן על פי בדיקת יכולת אונקוליטית של זני חיידקים ספציפיים. למרות שהניסויים נחלו הצלחה, החברה שניהלה אותם המשיכה בכיוון אחר, והקניין הרוחני שלה נשאר נחלת תל השומר. ד"ר מרק גאידס, שביצע את המחקרים בזמנו מטעם בית החולים, לקח על עצמו להמשיך לפתח את הממצאים, ורכש את ה-IP.

כאן חברו אליו שלושה יזמים נוספים שבעקבות אותם ניסויים, בדקו על עכברים את השערת ההמשך: אם אפשר לאבחן סרטן ע"י בדיקת יכולות אונקוליטית של חיידקים מסוימים, האם יהיה אפקט טיפולי להעברה של החיידקים בריאים לעכבר חולה בסרטן. בניסוי של ד"ר גאידס לא רק נמצא שהתשובה חיובית, אלא שתוחלת החיים של העכברים שטופלו התארכה ב-50% - והגידולים נעלמו.

זה היה האור הירוק ליציאתה לדרך של ZMD, כולל גיוס של 600 אלף דולר (ממימון עצמי וממשקיע פרטי). המטרה הייתה לנסות לשדרג את שיטת האבחון לכדי שיטת טיפול. שכן, שיטת האבחון של ZMD מאפשרת שני כיוונים מעוררי תקווה בנוסף לשיטת הטיפול: א) אבחון מוקדם מאוד, 3-4 שנים לפני שהסרטן ניכר בגוף; ב) מעקב אחר יעילות טיפול אונקולוגי בבית, באמצעות בדיקת צואה פשוטה

בדרך עבדו היזמים במקביל גם על פיתוח הטכנולוגיה - וגם על פיתוח הכלים המאפשרים אותה. כך למשל, כדי למצוא חיידקים בריאים עם רמה אונקוליטית גבוהה, יש צורך במיפוי ענק של נבדקים (כמה מאות) ושיטת האבחון הקודמת היא מיושנת ומסורבלת, מה שלא היה מאפשר בדיקות בהיקף שנדרש להמשך הפיתוח. לכן פנו לבדיקת היכולת הביוכימית של החיידקים, וגילו אנזים ונגזרות של החיידקים - אשר בבדיקת צואה פשוטה, ותוך שימוש בספקטרופוטומטר, איפשרו לבצע מאות בדיקות ביום.

כלי נוסף שנדרש היה יצירתו של קריטריון חדש – מדד היכולות האונקולוטיות (מרפאות סרטן) של החיידקים, המעיד על מידת הבריאות או החולי של הגוף שבו הם שוכנים. כך נוצר קריטריון הקרוי Oncolytic Index, שבו חולי סרטן נמצאים היכן שהוא מתחת ל-40%, והבריאים מעל 45% ועד 70%. לצורך הניסוי נמצאו אנשים "סופר-בריאים" שהמדד אצלם קרוב ל-100%, ומהם נלקחו דגימות החיידקים. את החיידקים בעלי היכולות האונקוליטיות הגבוהות הללו הכניסו לתרביות של סוגי סרטן וצפו בהם מחסלים את התאים.

"הגענו לתוצאות פנטסטיות", מספר ברק זגדון, מנכ"ל החברה. "אם צובעים את האנזים שהחיידקים מפרישים, אפשר לראות בקלות מי חולה ומי בריא, לפי צביעת התאים, וההבדלים אחרי הטיפול ניכרים".

כבר בתום המחקר הזה נולדה התרופה של ZMD - קפסולות לנטילה דרך הפה בשם ONCARIN, שמגיעות למעי ויוצרות שם מעין "אבות-חיידקים" בעלי פעילות אונקוליטית מובהקת – כלומר, כאלה שגורמים לייצור חומרים אנטי סרטניים. שיטת הייצור שפותחה בחברה גם שומרת על היכולת האונקוליטית של החיידקים (בשיטות הקיימות היום לייצור חיידקים, היכולות הללו הולכות לאיבוד).

עד כמה מתיימר הטיפול להחליף טיפולי כימותרפיה קיימים למשל? "אנחנו מכוונים גדול ולהכל, אבל צריכים להתמקד", אומר זגדון. "לכן ננסה בהתחילה על חולים קשים, בשלב 3, ומשם נמשיך לשלבים מוקדמים יותר".

אופקי טיפול נוספים הם לחולים שמצבם כה גרוע, עד שהמעיים כלל לא יכולים לקבל את החיידקים. כאן הפתרון יהיה לתת לחולים את ההפרשה החיידקית בלבד (הדריבטים), ורק אחר כך את החיידקים עצמם. וישנה גם אופציה עתידית לטפל במחלות מעיים כרוניות כמו קוליטיס או קרוהן

עם ההבטחה העצומה הזו בכיס, לאן מועדות פניה של ZMD? "אנחנו מתכננים לעבור את השלב הפרה-קליני ומשם להתקדם", אומר זגדון. "הטכנולוגיה מוכנה למעשה, אבל כדי להיות בטוחים בתוצאות שלנו, המתנו עד שיתקבלו תוצאות מובהקות ורק עכשיו התחלנו סבב גיוס".

החברה שואפת לגייס 2 מיליון דולר, מה שיאפשר לה להגיע לתחילת שלב 1 של הניסויים הקליניים, ויש כבר כמה מרכזים רפואיים בארץ ובחו"ל שישמחו לשתף פעולה בנושא. בתוך שנתיים מהיום, אומר זגדון, יוכלו כבר לסיים את השלב השני. בגלל שיקולים רגולטוריים, יתמקדו כרגע בסרטן המעי ובסרטן הריאות, אבל עקרונית בעתיד יהיה ניתן לטפל בכל סוגי הסרטן.

טיפול מוגן פטנט אך מבוסס טכנולוגיה קיימת, כמו זה של ZMD, מזמין שיתופי פעולה מן הסתם, ולא אקזיט. ואכן, אומר זגדון, "שיתופי פעולה יכולים להניב הצלחה גדולה, למרות שמניסיוני קשה להגיע לאנשים הנכונים. אבל אנחנו כן מחפשים שיתוף פעולה עם חברת פארמה שיש לה ידע והון. המוצר הזה פשוט מבחינת ייצור וטכנולוגיה, דרך הטיפול פשוטה, והצלחנו ממשית להאריך חיים ו/או להקל על סבל. אנחנו מאמינים באמת שיש דרך לרפא את המקור לסרטן".

גם העלויות יהיו זולות מאוד, אומר זגדון: "אדם או קופות החולים וחברות הביטוח יוכלו לסגור טיפול כולל ב3,000-4,000 שקל לחודש במשך כ-3 חודשים בלבד. וזאת, לעומת עשרות אלפי דולרים לחולה לשנה בתרופות סרטן מתקדמות אחרות".

בחברה אופטימיים לגבי אפשרויות הגיוס, מאחר ורוב העבודה הטכנולוגית נעשה וכל שנותר זה לעבור את התהליך הרגולטורי. "למרות הקשיים שכל חברת סטארט-אפ עוברת בתהליך הגיוס, אני מאמין שנוכל לגייס את הכסף ובאמת להביא את הבשורה בטיפולי הסרטן" אומר זגדון. "אנחנו מאמינים שעם האנשים הנכונים נוכל להגיע להנפקה תוך שנתיים מהיום ולצאת לשוק תוך חמש שנים, לעומת 8-10 שנים בתרופות רגילות. בסופו של דבר הכל מתחיל ונגמר באנשים טובים ונכונים".

 

כרטיס ביקור: ZMD Medical

שנת הקמה: 2014

מנכ"ל: ברק זגדון

מספר עובדים: 5

אתר: www.zmdgroup.com

תחום: טיפולי סרטן מתקדמים במיקרוביום - טיפול סרטן על ידי חיידקים בעלי רמה אונקוליטית גבוהה.

 

 

 

| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap