• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI News & Events Daily Industry News IATI Meets POP Medical Solutions: The Easy Way Up

IATI Meets POP Medical Solutions: The Easy Way Up

Jan. 30, 2017

POP Medical Solutions : תיקון צניחה ללא חתך

אחרי הלידה מקבלת האישה שלל מתנות, ואחת הנפוצות והפחות משמחות שבהן היא פגיעה ברצפת האגן. הלחץ המסיבי המופעל על רצפת האגן במהלך הלידה עלול לגרום להתרופפותה באופן בלתי הפיך ולכן לצניחת האיברים הנתמכים ברצפת האגן – שלפוחית השתן, הרחם והרקטום. הליגמנטים המקבעים את הרחם במקומה עלולים להתרופף עד שאינם מסוגלים לבצע את תפקידם, ואז הרחם צונח ממקומו הטבעי שבתוך אגן האשה אל מחוץ לנרתיק, ולאשה נגרמות בעיות מאוד משמעותיות. "הבעיה של צניחת רחם נפוצה מאוד", אומרת דבי גארנר, מנכ"לית POP Medical Solutions, ולעתים רואים אותה אפילו אחרי לידה ראשונה. חולשת רקמות מולדת, מנופאוזה וגם השמנת יתר הם גורמי סיכון, כך שקרוב ל-30% מן הנשים שבגילאי 50 פלוס יחוו צניחת של לפחות אחד מאברי רצפת האגן".

צניחת הרחם הינה הצניחה הקשה ביותר לתיקון, יחסית לצניחת שלפוחית או מעי. לצניחת רחם קיימים מספר פתרונות, ולכל אחד חסרונות משלו. הפתרון למצב של צניחה קלה, אומרת גארנר, הוא פיזיותרפיה. ישנה גם האפשרות להתקין בנרתיק טבעת פלסטיק שמכנסת את האיברים הצנוחים פנימה, אבל זו פרוצדורה שנעשית אצל הרופא, מצריכה הוצאה מדי פעם, ולעתים קרובות גורמת לאי נוחות. כאשר הצניחה הינה בשלב מתקדם יותר לא ניתן להעזר בפיזיותרפיה או באותה טבעת ונדרשת התערבות כירורגית. הטיפול המקובל הוא ביצוע ניתוח לחיזוק הלגמנטים הרפויים בעזרת רשת רפואית (כפי שנעשה למשל בניתוחי בקע).

גארנר מספרת שפתרון זה אינו מושלם, שכן הסתבר כי במקרים רבים גרמה הרשת הרפואית לסיבוכים – זזה ממקומה, התפרקה או גרמה לכאבים כרוניים. "החל מ-2011 כבר יש אזהרה של ה-FDA נגד הרשתות בעקבות תביעה ייצוגית שהוגשה. חלק מהמוצרים הוצאו מהשוק, בחלקם עדיין אפשר להשתמש אבל ממליצים לעשות זאת תוך זהירות ומודעות. חלק מהנשים כבר לא רוצות להשתמש ברשת מהסיבה הזו", אומרת גארנר.  

ניתן גם לנתח בלא רשת, ולעגן את הרחם הצנוח למקומו בתוך האגן, בעזרת חוט רפואי (כזה המשמש לתפרים). הפרוצדורה הזו מתבצעת היום באמצעות חיתוך של דופן הוואגינה בכדי שיתאפשר להגיע ללגמנטים ולקבוע בהם עוגן או תפר כירורגי. הניתוח כולו נעשה על סמך מישוש בלבד, ולמעשה באופן עיוור. "מתוך כאלפיים גינקולוגים בארץ, יש אולי עשרים המסוגלים היום לבצע את הניתוחים הללו", אומרת גארנר. "זו פרוצדורה קשה שעלולה לפגוע בכלי דם או ברקטום".

כמה נשים נזקקות לפרוצדורה הזו של הכנסת עוגן? בארה"ב המספר מרשים: כ-300,000 ניתוחים בשנה, ובעולם כולו 500-600 אלף בשנה.

לתוך השוק הזה נכנסת POP Medical עם מכשיר שיש בו שני אלמנטים חדשניים: לא נעשה בו שימוש ברשת הרפואית המסוכנת, וכמו כן הוא מתבצע בפולשנות מזערית וללא צורך לבצע חיתוכים בדופן הוואגינה. מספרת גארנר: "הפתרון שלנו מאפשר לרופא להכניס עוגן מאוד קטן, בעובי של 2 מ"מ (לשם השוואה, העוגנים הקיימים בשוק היום הם בעובי של לפחות 5 מ"מ ולפעמים יותר. בנוסף, במכשיר שלנו נכלל אצבעון שמאפשר לרופא להגיע ללגמנט דרך דופן הוואגינה, בלי חתך. העוגן עצמו אמנם מבצע דקירה קטנה במהלך פעולת ההחדרה, אבל הרופא  מרגיש בדיוק היכן למקם אותו".

איך זה ייתכן? העוגן של POP בנוי כמו חץ עם "כנפיים" שנפרשות רק לאחר שהעוגן כבר הוחדר למקומו. העובדה הזו מבטיחה שהטראומה לרקמה היא מינימלית, הנזק הפוטנציאלי זניח וכח העיגון מאקסימאלי.

בינתיים, המכשיר הבסיסי של החברה כבר קיבל אישור FDA, במסלול 510-K, על סמך אישורים שניתנו למוצרים הקיימים בשוק.

את POP הקימו שני מייסדים: המהנדס הרפואי בועז הררי (לשעבר ב-NiTi) והגינקולוג פרופ' מנחם נוימן. גארנר הגיעה למיזם מעשרים שנה בתחום של מכירות ושיווק מכשור רפואי ותרופות לרופאים. החברה ישבה כשנתיים בחממת רד ביומד, סיימה את המסלול עם תמיחה של המשקיעים הישראלים (TriVentures ורד ביומד) וגם בעזרת מענק של המדען הראשי.  כעת היא יוצאת לגיוס ראשון – המטרה היא לאפשר את פעילות החברה למשך שנתיים קדימה, בכדי לנהל מחקר להוכחת יעילות ובטיחות המוצר בניסוי ארוך טווח ובהיקף גדול יותר. בארץ התבצע עד עתה ניסוי בהשתתפות 15 חולות, והשאיפה היא להגיע ליותר חולות ויותר מנתחים, בארה"ב, בשנה הקרובה.

כמה יידרש לכל זה? כ-2.5 מיליון דולר. עד עתה גייסה החברה כבר 1.5 מיליון דולר משני גופים טייוואניםץ

בטווח הבינוני תשאף POP להגיע לקהל רחב יותר. "עד אז נריץ את הפיתוח, וגם אולי נתחיל מכירות במרכז אחד או שניים, בעיקר כדי להוכיח שרופאים אוהבים להשתמש בזה, מזמינים וחוזרים למוצר".

מה יהיה המודל העסקי? כל חלקי המכשיר של POP מיועדים להיות חד-פעמיים, ובנוסף – התכונות המיוחדות שלו תאפשרנה לבצע את הפרוצדורה של הרמת רחם גם מחוץ לבית החולים, כלומר במרפאות פרטיות.

"אנחנו נמצאים כעת בעיצומו של חיפוש אחר שותפים אסטרטגיים נוספים", אומרת גארנר, "ומנסים לבנות כבר כעת אסטרטגיות פנייה לשווקים שונים. חשוב לנו להתחבר עם חברה שמכירה את התחום ויש לה כבר קשרים ואנשי מכירות בכל מקום בתום הזה". המזרח הרחוק יכול להיות שוק רלוונטי – לא רק טייוואן אלא גם סין .

 

כרטיס ביקור:  POP Medical Solutions

שנת הקמה:  2012

מנכ"לית: דבי גארנר

מספר עובדים: 3

תחום: פתרון משופר ובטוח יותר לתמיכה ברחם שצנח.

 

 

 

| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap