• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI News & Events Daily Industry News IATI Meets VisiDome: Seeing Near and Far

IATI Meets VisiDome: Seeing Near and Far

Feb. 21, 2017

VisiDome: רואים רחוק רואים קרוב

בכל יום אנחנו עובדים מול מסך, קוראים, נוהגים... מאוד טבעי לנו לשנות את מיקוד הראייה באופן רציף ולמרחקים שונים – שכן עדשות העיניים יודעות לעשות זאת בקבלת פקודה ישירה מהמוח. אלה שאיבדו לחלוטין את היכולת הזו הם האנשים הרבים שעברו ניתוח קטרקט – ניתוח במהלכו מתבצעת שאיבה של העדשה הטבעית והשתלת עדשה מלאכותית במקומה. העדשות המלאכותיות, הנקראות עדשות תוך-עיניות, משחזרות את חדות הראייה ואיכותה אך ברוב המכריע של המקרים השחזור תקף רק בראייה למרחק, כך שנוצרת תלות חזקה במשקפיים.

"המצב הזה עדיף כמובן על פני אובדן מלא של הראייה", אומר ניר אליעז, מנכ"ל VisiDome, אבל עדיין הפתרון הוא חלקי - יש צורך חזק בשחזור מלא של יכולת המיקוד, צורך שהושקעו ומושקעים בו מאמצים רבים. גם עדשה תוך-עינית מולטיפוקלית לא מהווה פתרון מלא – השתלתה מחייבת סינון זהיר של חולים על מנת לוודא התאמה טובה, ואיכות הראייה בעזרתה פחותה בהשוואה לעדשות רגילות.   

בשנים האחרונות, מסביר אליעז, הדרישה לאיכות חיים טובה יותר ולאורח חיים צעיר גם אצל אנשים מבוגרים, הגבירה את הצורך בשחזור מלא של איכות הראייה ושל יכולת המיקוד. כאן זיהתה VisiDome צורך שוק, והיא עמלה על פיתוח הפתרון עבורו: עדשה תוך-עינית אקומודטיבית, כלומר כזו היודעת לשנות את מיקוד הראייה לפי הצורך, בצורה רציפה ולכל טווח נדרש, בדומה לעדשה הטבעית של אדם צעיר ובריא.

הדבר מתאפשר כיוון שהעדשה עשויה מחומר אלסטי, שמסוגל לשנות צורה ולהתקמר לפי הצורך. כך פועלת גם העדשה הטבעית: כדי לשנות מיקוד ראייה, המוח נותן הוראה לעדשה הטבעית והיא משנה את הקמירות שלה בהתאם לצורך - ככל שהיא קמורה יותר הכוח האופטי שלה עולה ומאפשר לראות באופן חד וברור עצמים קרובים יותר.

"העדשה שלנו מתממשקת לאותו שריר בעין שמפעיל את העדשה הטבעית", מסביר אליעז, "וכיוון שהיא אלסטית היא מסוגלת להגיב למידת הכווץ של השריר ולשנות קמירות, ובעקבות כח את הכח האופטי שלה, בהתאם". למעשה נעשה פה שימוש במנגנון המיקוד הטבעי, ולכן לא תידרש הסתגלות מיוחדת לעדשה – המוח ימשיך לשלוח אותן פקודות באותה הדרך, השריר יתכווץ באותו האופן והעדשה תגיב באופן דומה לזה של העדשה הטבעית, בזכות הגיאומטריה והרכב החומרים הייחודיים שלה. העדשה, אגב, מוגנת בפטנט מאושר.

VisiDome כמובן אינה הראשונה בתחום הספציפי הזה. "היו המון ניסיונות ליצור עדשות כאלה ועדיין יש", אומר אליעז. "כולם מבינים שיש פה שוק אדיר". ב-2015 הקיף שוק העדשות התוך-עיניות 2.8 מיליארד דולר בעולם, והוא צפוי לעלות ל-3.5 מיליארד דולר עד 2018. אבל אחד הכשלים המרכזיים שמשותף לכל הניסיונות עד עכשיו הוא חוסר היכולת לייצר טווח אקומודציה מספק של מיקוד הראייה. "כמעט כולם מנסים לגרום לעדשה להגיב לפעולת השריר, אבל הוא מאוד חלש ועדין והממשק אליו אינו פשוט. זה אומר שהעדשה צריכה להיות מאוד יעילה כדי לעשות את העבודה. הערך המוסף הייחודי של VisiDome הוא, שהעדשה ממוקמת במגע ישיר עם השריר והעיקרון האופטי שלה מאוד יעיל".

כאן ראוי להסביר שעדשות תוך-עיניות סטנדרטיות ממוקמות בקופסית שבעין, מין שקיק דק דופן שבתוכו נמצאת העדשה הטבעית. בניתוח קטרקט שואבים את תוכן העדשה, משאירים קופסית ריקה ובתוכה ממקמים עדשה תוך-עינית. כיוון שעדשה תוך-עינית רגילה מספקת כוח אופטי קבוע ואינה תלויה כלל בפעולת השריר, לא נדרש כל ממשק איתו. אך במקרה של עדשה אקומודטיבית המושתלת בקופסית, היכולת שלה לרתום את כוח השריר נמוכה יותר ואף יורדת משמעותית לאורך זמן, כיוון  שדופן הקופסית הולכת ומתקשחת עם הגיל. "לכן יצאנו מהקופסה, תרתי משמע", אומר אליעז. "מיקמנו את העדשה לא בתוך הקופסית אלא במה שנקרא 'הלשכה האחורית', כך שהיא נוגעת ישירות בשריר".

ייחוד נוסף לעדשה הזו, המהווה יתרון ל-VisiDome על פני מתחרים – העדשה לא אמורה לפעול בפני עצמה כ-stand alone, אלא משתילים אותה בצמוד לעדשה סטנדרטית קיימת, חד-מוקדית. העדשה המונו-פוקלית (הממוקמת בקופסית) נותנת את הכוח האופטי הבסיסי ומאפשרת ראייה למרחוק, והעדשה האקומודטיבית של VisiDome (הצמודה לשריר) מספקת את הכוח האופטי הנוסף ו"דוחפת בעלייה" בכל פעם שנדרש מיקוד למרחק קרוב יותר. הצירוף של שתיהן יאפשר ראייה חדה ורציפה למלוא הטווח הנדרש – מרחק קריאה, ראיה למרחק וכל מה שביניהם. כמו כן, ניתן יהיה להציע את העדשה האקומודטיבית של Visidome גם בניתוח השלמה, לחולים שכבר הושתלה להם עדשה סטנדרטית בעבר.

את VisiDome הקימו פרופ' אהוד אסיה, מנהל מחלקה במאיר ומנהל מרכז עין-טל, הנחשב למומחה עולמי בתחום הקטרקט; וניר בצר, שלו ניסיון ניהולי בתעשיית המכשור הרפואי. ב-2013 נכנסה החברה לחממת Trendlines – שם היא עוסקת בפיתוח כבר 3 שנים, וצופה לעוד שנה נוספת עד לסיום השלב הזה וכניסה למחקר קליני.

אליעז, המשמש כמנכ"ל מיום הקמת החברה, מספר שהחברה שואפת כעת לגייס 2 מיליון דולר, סכום  שיסייע לה להשלים את המחקר הקליני הראשון. הגיוס מתנהל מול קרנות הון סיכון ובמקביל גם מתנהל מו"מ לשיתוף פעולה עם גורם גדול בתחום.

 

כרטיס ביקור:  VisiDome

שנת הקמה: 2013

מנכ"ל: ניר אליעז

מספר עובדים: 2

בעלי מניות: Trendlines, היזמים

תחום: פיתוח עדשה תוך-עינית אקומודטיבית המיועדת לחולי קטרקט.

| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap