• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI News & Events Daily Industry News IATI Meets P-Cure: a More Efficient Proton Beam

IATI Meets P-Cure: a More Efficient Proton Beam

Mar. 19, 2017

P-Cure: קרן יעילה יותר

זה מספר שנים שתחום ההקרנה התרפויטית של חולי סרטן מתקדם לשימוש בקרן פרוטונים: קרן שפוגעת בעיקר בגידול ולא בסביבה שלו. בפוטנציאל, הטכנולוגיה הזו הייתה אמורה להחליף את הקרנת הרנטגן , אלא שיש לצלוח כמה אתגרים. הראשון, העלויות  הגבוהות הכרוכות בהקמת חדר טיפולים המבוסס על מערכת פרוטונים אשר נחשבת למכשור הרפואי היקר ביותר בעולם.

"אם העלויות ירדו, יהיה אפשר להכניס את הטכנולוגיה לכל מרכז רדיותרפיה, כך שיהיו שם כל הכלים לטיפול מתקדם", אומר מנכ"ל ומייסד P-Cure, ד"ר מיכאל מאראש. "טכנולוגיית הפרוטונים מאוד ייחודית אבל אין סיבה שתהיה נדירה כל כך. הפרוטונים הם בבחינת must בחלק ניכר של הטיפולים כיום".

האתגר השני: עדיין לא הגיעו לרמת דיוק מרבית בכיוון הקרן אל הגידול, כך שפעולתה תהיה אופטימלית. אי היכולת לכוון את הקרן בצורה מדויקת מגבילה את השימוש. "זה לא הגיוני לכוון פעם אחת בלבד ולעבוד לפי הכיוונון המקורי בהמשך הטיפולים, כל יום במשך שבועות", אומר מאראש. "במהלך הזמן הזה הגידול יכול להשתנות, או לזוז, או שהחולה יכול לרזות בהשפעת הטיפולים. את כל זה צריך לקחת בחשבון. כשאתה יורה קרן פרוטונים אתה צריך לדעת בדיוק היכן היא תפגע".

שתי הנקודות הללו גורמות לכך שהשימוש בקרן פרוטונים בטיפולי סרטן עדיין מוגבל מאוד. וכאן נכנסת לתמונה P-Cure, שמבטיחה אפשרות לדיוק מרבי בטווח הגידול. "אנחנו מגיעים עם image guidance שמאפשר תמיד לדעת איפה הגידול נמצא, אם צורתו השתנתה, ואם משקלו של החולה השתנה. את כל הפרמטרים האלה אנחנו מגדירים לפני שמתחילים “לירות” את הקרן".

המטרה, אומר מאראש, היא גם לשפר את הטיפולים הקיימים וגם להרחיב את השימושים בטכנולוגיה החדשנית הזו. "לא משנה מה מצב הגידול, היופי של הפרוטונים הוא שהאלומה מעבירה את רוב האנרגיה לאזור המדויק בגוף בלי פגיעה מסביב. עומק החדירה של הקרן ונפח הנזק שהיא תעשה לגידול, ניתנים להגדרה מבחוץ. זה כמו סכין ניתוחים וירטואלית שנכנסת לגוף וחותכת רק באזור מוגדר.

לאפשרות הטכנולוגית החדשה הזו תהיה גם השפעה חיובית על עלויות הטיפול: עד היום, בגלל חוסר הדיוק של הקרן, מסובבים אותה סביב החולה ב-360 מעלות, בעזרת צנטריפוגות ענקיות (gantries) שמובילות את הקרן מהמאיץ לגוף החולה, והן האלמנט היקר ביותר בטכנולוגיה. כיוון שהטכנולוגיה של P-Cure מאפשרת לכוון את הקרן בדיוק מרבי, היא מייתרת את הצורך הזה. המכשיר שפיתחה החברה הוא בגודל מכשיר של רדיותרפיה.

"הקוטר של הצנטריפוגות שמשמשות היום בתחום הוא 10-12 מטר", מסביר מאראש, "וכל אחת מהן שוקלת יותר מ-100 טון. את ה'מפלצת' הזו צריך למקם בתוך בונקרים מוגנים מקרינה, מתחת לאדמה. זה משהו עצום שקשה לתאר, ולמען האמת הוא כבר לא מתאים לתעשיית הבריאות של היום. בטכנולוגיה שלנו, ללא הצנטריפוגות, העלויות יורדות כך שמתאפשר חיסכון של 50% בבניית מרכז פרוטונים חדש".

ייחודיות נוספת שיש למערכת של P-Cure היא, שניתן לטפל ברוב החולים לא רק בשכיבה, אלא גם במצב של חצי ישיבה. "כמו בטיסה במחלקת עסקים, כשהכיסא מוטה אחורה", מחייך מאראש. באופן זה,  הגרביטציה עדיין פועלת באופן שתורם ליציבות של איברים פנימיים ולדיוק של הטיפול. אבל חשוב לא פחות, לחולה נוח יותר, בפרט לחולים עם בעיית נשימה שקל להם יותר לנשום בישיבה. רוב הגידולים נמצאים בפלג הגוף העליון, והדבר יוצר לא פעם בעיות נשימה בשכיבה.

הטכנולוגיה של P-Cure משלבת תוכנה, חומרה, וגם טכנולוגיות הדמיה מתקדמות, שמאפשרות לבצע הדמיה בעזרת כלים אבחוניים בזמן אמת, בכל פעם מחדש, לפני שיורים את הקרן.

החל מ-2013 מבצעת החברה את עבודת הפיתוח בשיתוף פעולה מחקרי ועסקי עם פיליפס, בקליבלנד. "עם פיליפס אנחנו עושים אינטגרציה של כמה טכנולוגיות הדמיה קיימות. למשל, משתמשים ביכולת של פיליפס לבצע הדמיה ברמה של CT  אבחוני ולייצר ממנה אימאג' תלת ממדי, ואת זה אנחנו מטמיעים לתוך האלגוריתם שלנו".

מאז שקמה ב-2007 רשמה P-Cure מספר אבני דרך משמעותיות: שיתוף פעולה עם המרכז הרפואי  Massachusetts General Hospital, קבלת אישור FDA  לתוכנה, ולאחרונה גם אישור FDA לתוכנה ולחומרה יחד. ב-2014 מכרה P-Cure  את המערכת הראשונה וב-2015 עוד שתי יחידות לבית חולים בלונדון, כאשר כל יחידה נמכרת במיליוני דולרים בודדים. ההתקנה הרשמית הראשונה של המערכת בוצעה בסוף 2016 בבית החולים הרפואי נורת'ווסטרן בשיקגו.

P-Cure , יוצאת החממה הטכנולוגית טרגטק שבנתניה, גייסה מאז הקמתה 10 מיליון דולר. שני הגופים המרכזיים המלווים פיננסית את החברה  הם הקרנות Everett Partners ו-Lions Peak שעד לאחרונה החזיקו בנתחים שווים בחברה. את הגיוס הנוכחי מובילה Everett. מאראש עצמו, שגם ייסד את החברה, היה סמנכ"ל טכנולוגיות ב-Vecta ולפני כן עבד בחברות נוספות בתחום המכשור הרפואי.

כעת נמצאת P-Cure במהלך גיוס של 6-10 מיליון דולר נוספים, במטרה להגדיל את יכולת הייצור. "אנחנו רוצים לאפשר לעצמנו לייצר במקביל", אומר מאראש, "כדי לא לעכב לקוחות או לסרב להם".

 

כרטיס ביקור: P-Cure

שנת הקמה: 2007

מנכ"ל: ד"ר מיכאל מאראש

מספר עובדים: 20

תחום: פיתוח שיטה מהפכנית להקרנת פרוטונים לטיפול יעיל יותר בסרטן.

 

| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap