• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI News & Events Daily Industry News IATI Meets Orthospin: Better, Smarter Fixation

IATI Meets Orthospin: Better, Smarter Fixation

Apr. 23, 2017

Orthospin: תן למותחנים ללכת במקומך

שיעורי בית הם דבר ששנוא על מרבית התלמידים, ושלא במפתיע – גם על מרבית החולים הצריכים לעסוק בפיזיותרפיה בביתם. קל להבין מדוע: בטיפול שיקומי אורתופדי הכולל מקבע חיצוני על העצם, ישנם שישה מותחנים שונים, שיש לכוונן כל אחד מהם עד ארבע פעמים ביום. אין פלא שהחולים האמורים לעשות זאת שוכחים, מתבלבלים או פשוט מזניחים את הטיפול. ויתר על כן, לרופא שלהם אין דרך לדעת מי ציית לטיפול ומי הזניח אותו.

לכן, הגורם האנושי הוא למעשה הבעיה המרכזית המפריעה היום ליעילותם של המקבעים החיצוניים. בגלל חוסר האפשרות לדעת מה מידת הציות של כל חולה, וחוסר זרימת נתונים בזמן אמת, יש לזמן את החולים לביקורת תכופה של פעם בשבוע, ולהאריך את הטיפול למי שלא ציית. במקרים חמורים אי עמידה גורפת בהוראות עלולה אף לגרור צורך בניתוח חוזר. מדובר בהוצאות כבדות, שכן גודל השוק של השימוש במקבעים החיצוניים היום הוא 800 מיליון דולר, ורק בארה"ב יש בערך 80 אלף חולים בשנה שנזקקים לטיפול שיקומי כזה.

את הבעיה הזו באה לפתור אורתוספין. המקבע שפיתחה החברה מאפשר לא רק מעקב בזמן אמת אחר הטיפול, אלא גם מבצעת את הטיפול בעצמה – הרופא מגדיר את מידת הכוונון הנחוצה בכל מותחן ואת התדירות, ומכאן כבר פועלת המערכת בעצמה. כל זאת הודות למנוע קל משקל מאוד, ולבקר המאפשר להזין הוראות טיפול ולבצע אותן, בכל מותחן לחוד.

מנכ"ל החברה אורן כהן מסביר שמדובר בעצם בפלטפורמה, המאפשרת להוסיף חיישנים נוספים על הרגל. הבקר מנטר את כל החיישנים בזמן אמת והנתונים נשלחים אל הרופא. מעבר לקיבוע שבר, ניתן להוסיף למכשיר גם פיצ'ר של סטימולציה של שברים קשים לאיחוי אצל אנשים מבוגרים – תחום הנקרא bone stimulator. 

 

 

מעבר למבנה ההקספוד (שש צלעות) של המקבע הידני הקיים בשוק, ישנו גם מבנה של מונורייל (מוט אחד בלבד). "רוב העולם היום עובר להקספוד המשוכלל יותר", אומר כהן, "אבל גם במונורייל אנחנו מסוגלים לתת פתרון מלא".

לחולים ודאי יהיה קל יותר להשתמש במקבע אוטומטי, אבל איך מגיבים הרופאים עצמם לפיתוח? בהתלהבות גדולה, אומר כהן, כי הפיתוח חוסך להם כמות עצומה של זמן. "פגשתי רופאים בבתי החולים המתקדמים ביותר בעולם, אנחנו בשנות האלפיים, והם מתלוננים על הצורך 'לבזבז' יום בשבוע על מעקב שוטף מול החולים, לנסות לחלץ בבדיקה גופנית מידע שהיה אמור להישלח בזמן אמת".

אורתוספין קמה בתחילת 2015 ויושבת מאז בתוך חממת Trendlines. שני המייסדים שלה הם יוני אפשטיין (יזם InnoLap Surgical שנמכרה לטלפלקס האמריקנית) ולירז שלומוף, יזם שותף בכמה חברות מכשור רפואי. שני פטנטים כבר נרשמו, מספר כהן, וכבר פותח פרוטוטייפ העובד בהצלחה מלאה. בעקבות זאת התקבל אישור לבצע ניסוי קליני בנהריה ובאיכילוב, שאמור להתחיל בעוד כחודש.

מה יהיה המודל העסקי של המקבע החכם? "הודות לטכנולוגיית הייצור שלנו, הצלחנו להגיע למחיר של המכשיר הידני", אומר כהן. "שכן מחיר המקבעים הידניים היום הוא מאוד יקר  - כ-1,400 דולר. היצרניות המסורתיות בתחום המכשור הרפואי לא מזדרזות להוריד מחירים, כך שהיתרון שלנו צפוי להישמר.

"הגורמים המשפים בשוק האמריקאי למשל, יזדקקו למקבע האוטומטי, גם מפני שהוא מאפשר חיסכון בזמן טיפול, בצילומי רנטגן, בשעות אחות ובביקורי רופא יקרים; וגם מפני שקוד השיפוי יישאר אותו קוד שיפוי – כיוון שסכום הכיסוי הביטוי צפוי להישאר אותו הדבר, לפחות בשנים הראשונות לכניסת המקבעים החכמים, הרווח הנקי שיתקבל מן המעבר למקבע חכם צפוי להיות מורגש היטב גם בבתי החולים".

תחילת המכירות צפויה ככל הנראה ברבעון הראשון של 2018. כעת יוצאת אורתוספין לגיוס של 1.2 מיליון דולר, וכהן מספר שכבר נחתם הסכם להשקעה של חצי מיליון דולר עם קרן סינית שנכנסה לאחרונה לתחום מדעי החיים. "החזון שלנו הוא שכל המכשירים הידניים הקיימים בשוק יוחלפו במקבעים שלנו", אומר כהן. "ככל שזה תלוי ברופאים, זה יקרה ממש מחר בבוקר".

 

כרטיס ביקור: Orthospin  

שנת הקמה: 2015

מנכ"ל: אורן כהן

מספר עובדים: 6 (רובם חיצוניים)

תחום: קיבוע אורתופדי ממוחשב המאפשר מעקב טיפול שיקומי בזמן אמת.

 

| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap