• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI Resources Members' Contributions האתגרים וההזדמנויות עבור חברות טכנולוגיה ישראליות שפועלות בסין

האתגרים וההזדמנויות עבור חברות טכנולוגיה ישראליות שפועלות בסין

לאחרונה פורסמו בעיתונות המקומית והבינלאומית פרטים לגבי מגבלות ההשקעה של סינים מחוץ לסין –המגבלות שפורסמו מביאות עימם מחד אתגרים שאותם יש לפתור, ומאידך הזדמנויות חדשות עבור המשקיעים.

אחת הסיבות המרכזיות להטלת המגבלות על השקעה של סינים מחוץ לסין היא התגברות תופעת –"בריחת" הכסף מסין. תופעה זו נעוצה בעובדה כי משקיעים זרים יוצאים מהמדינה בעקבות היחלשות הצמיחה בסין. סיבה נוספת לבריחת הכסף היא כי הסינים עצמם מבקשים לגוון את האחזקות שלהם בעקבות היחלשות היואן הסיני. בנוסף, במטרה להתמודד עם היחלשות היואן, בעיקר אל מול הדולר, מכרה הממשלה דולרים בסכומי עתק. התוצאה היא שכ- 1.2 טריליון דולר עזבו את סין מאז שנת 2014.

לאור המצב החלה הממשלה הסינית בשורה של מגבלות שנועדו לצמצם את בריחת המטבע הזר מהמדינה, מגבלות שהלכו והחמירו עד להוראות האחרונות שפורסמו זה עתה. למגבלות החדשות ישנן  השלכה ישירה ומשמעותית גם על תחום, שהממשלה הסינית לא רק שאינה מעוניינת לצמצם אלא היא מעוניינת לעודד - השקעות בטכנולוגיה מערבית והבאתה לשווקים בסין.

חשוב להדגיש - כל המגבלות מתייחסות אך ורק להמרת יואנים למטבע זר לצורך השקעה, כלומר, גורמים המחזיקים כבר במטבע זר, או כאלו המחזיקים ביואנים בחשבונות בנק מחוץ לסין, אינם כפופים למגבלות הללו.

המגבלות החדשות משפיעות בין היתר על חברות ישראליות, ובהן חברות טכנולוגיה רבות. תחום הטכנולוגיה הוא מבין התחומים הרלוונטיים ביותר עבור השקעות סינים בישראל ולכן ההשפעה עליהן עשויה להיות הגדולה ביותר מבחינת ישראל. כך לדוגמא לפי המגבלות החדשות נחסמה לחלוטין האפשרות של קרנות להמיר יואנים לצורך השקעות בחו״ל. בנוסף, לא יאושרו השקעות של חברות סיניות בתחומים שאינם קשורים לתחום עיסוק אותה חברה. במקרים בהם קיים הקשר, בהשקעה של עד 5 מיליון דולר יתקיים הליך רגיל ומהיר (מספר ימים) ובמקרה של השקעה מעל 5 מיליון דולר יידרש הליך מורחב, הכולל ראיון בלשכת משרד האוצר המקומי, הליך הצפוי להמשך מספר שבועות עד חודשים בודדים.

הגבלות נוספות שעשויות לפגוע בחברות הטכנולוגיה הישראליות שמכוונות עבור משקיעים סינים הן שלא יורשו השקעות של חברות חדשות שהוקמו גם בתחומים הקשורים לעסקיה המרכזיים של אותה חברה. עניין זה סוגר את האפשרות של קרן, למשל, להקים שותפות עם חברת טכנולוגיה ישראלית ולהשקיע דרכה בישראל. כמו וכן, לא יורשו השקעות של חברות סיניות בסכום העולה על סכום ההון הרשום של החברה המשקיעה או סכום העולה על סך נכסיה הרשומים של המשקיעה. מדובר כאמור במגבלות משמעותיות ביותר, שעשויות להשפיע באופן מיידי על אחד מהתחומים הבולטים ביותר עבור השקעות של משקיעים סינים בחברות ישראליות.

אולם, חשוב לזכור, כי חרף המגבלות החדשות, משקיעים סינים עדין יכולים לבצע השקעות בחו״ל בדרכים מסוימות. כך לדוגמא, השקעה באמצעות קרנות סיניות המחזיקות מט״ח; השקעה באמצעות משקיעים אסטרטגיים כגון חברות תעשייתיות, בין אם מחזיקות בחשבונות דולריים (וחלק גדול מהן מחזיקות, עקב עיסוקן בייצוא או החזקה בנכסים במחוץ לסין) ובין אם לאו; במידה והמשקיעים הם מהונג קונג הם יכולים להשקיע כרות עיניהם; קרנות סיניות אשר מחזיקות ביואנים יכולות לספק מימון למשקיעים תעשייתיים לצורך השקעה מחוץ לסין ולהתחשבן איתן על תמורת ההשקעה / מימון. כמו כן, משקיעים סינים יוכלו להשקיע בחברות ישראליות אשר יקימו חברה מקומית בסין, יגייסו לה כסף וישלמו לחברה הישראלית תשלום בגין שירותים ותמלוגים על טכנולוגיה, מבלי לשלם על כך במניות.

חרף העובדה כי כמות הכסף הזמין להשקעות של משקיעים סינים מחוץ לסין הצטמצמה משמעותית, ניתן למצוא הזדמנויות יוצאות דופן עבור חברות ישראליות. בעבר, חברות ישראליות, בעיקר סטארט-אפים, נמנעו מלנסות ולפעול  בסין, בעיקר עקב חשש לגניבת טכנולוגיה ועלויות החדירה הגבוהות. לאחרונה יותר ויותר חברות, לרבות חברות סטארט-אפ בשלבים מוקדמים, מבינות את הצורך לבסס נוכחות בסין, הן לשם מכירות ובניית שוק, הן לשם שיפור ההצעה שלהן למשקיעים לקראת הנפקה מתוכננת והן משום שהן מבינות כי נוכחות מקומית תסייע להן בגיוס לחברת הבת בסין ובגיוס לחברת האם בישראל.

עוד לפני שפורסמו המגבלות החדשות על ההשקעות של סינים בחו"ל, נשמעה בשנים האחרונות באופן קבוע תלונה של משקיעים כי הערכות השווי של היזמים הסיניים הינן בשמים. המשקיעים מזכירים באופן ספציפי את ישראל וארה״ב כמקומות בהן השווי שהם מקבלים סביר ונמוך בהרבה. הסיבה מובנת מאליה, כפי שנשמע לא פעם ממשקיעים מקומיים, כל חברת טכנולוגיה מקומית השווה משהו, כבר נבדקה מספר פעמים על ידי כל המשקיעים הרלוונטיים. במילים אחרות - אינפלציית השווי נובעת מעודף כסף ביחס לטכנולוגיה, מצב הפוך לחלוטין ממה שקיים בארץ. לאור המגבלות החדשות צפוי כי מצב זה רק יחמיר.

ישנן לא מעט קרנות סיניות שהוקמו לצורך השקעות בישראל. קרנות אלו ייאלצו כעת להשקיע את כספם בחברות הפועלות בסין. מנהלי החברות  מספרים כי הם ישמחו להשקיע את כספם בחברות טכנולוגיה ישראליות שיקימו פעילות בסין. זוהי  הזדמנות עבור חברות הבוחנות פעילות לטווח הארוך. כך לדוגמא, חברות שרוצות לשפר את ההצעה שלהן למשקיעים בהנפקה, יכולות כיום לגייס כסף זול בסין משותפים טובים אם יפעלו נכון ומהר - תוקף המגבלות הנוכחיות הינו עד יולי 2017, אם כי להערכתנו הן יוארכו לפחות ב-6 חודשים נוספים.

| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap