• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI News & Events Daily Industry News בת קול: לימוד עמוק של קולות חלל החזה

בת קול: לימוד עמוק של קולות חלל החזה

Jan. 30, 2018

 

 

 

 

 

 

 

בסרט טבע של נשיונל ג'יאוגרפיק ששודר לפני כמה שנים, נראו מאות אלפי עטלפים שיצאו ממנהרה בגשם סוחף. כולם נעו במהירות ובבת אחת, אבל באופן מפתיע לא איבדו את דרכם וגם לא התנגשו זה בזה. עבור ד"ר דורון אדלר, שצפה אז בסרט, זה היה רגע הברקה של ממש, שגרם לו לייסד חברה חדשה.

"קלטתי בעקבות הסרט שעטלפים מנווטים גם במזג אוויר סופתי, כלומר בתערובת של מים ואוויר, ועדיין מוצאים את דרכם. לכן אנחנו עושים שימוש בסוג של סונאר, המזכיר את האופן שבו עטלפים מוצאים את הדרך ביום ובלילה, והוא בסיס הטכנולוגיה של חברת בת קול", אומר ד"ר אדלר, מנכ"ל ומייסד משותף של החברה, עם דוד לינהרד. ואכן, בת קול (Bat Call, כלומר קריאת עטלף) מפתחת אמצעי אבחוני אקוסטי דמוי סונאר, שבעזרתו ניתן לזהות מחלות ריאה, באמצעים קלים זולים פשוטים ומהירים.

טכנולוגיות האבחון הקיימות כיום למחלות ריאה הן בדיקות מקרינות כגון שיקוף רנטגן (X-Ray), טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או לחלופין ספירומטריה, בדיקה הדורשת מהחולה לשתף פעולה בשאיפת אוויר עמוקה מאוד, משימה קשה מאוד עבור חולי ריאות. השימוש באולטראסאונד, שבדרך כלל מתאים לאבחון, אינו אפשרי בתוך הריאות, כיוון שיש בהן אוויר (אולטראסאונד זקוק לסביבה נוזלית בלבד כדי להעביר מידע). כאן נכנס עניין השילוב בין מים ואוויר שהעטלפים ניווטו בו, שעדיין מאפשר להשתמש ב"סי.טי אקוסטי" לשם אבחון, ומאפשר לבת קול לייתר את בדיקות האבחון האחרות.

הטכנולוגיה של החברה מאפשרת להקליט את קולות גוף האדם, למרות שמעל 50% מהם נמצאים בטווח התת-שמע. "אנחנו לוקחים אינפורמציית סאונד שאוזן אנושית לא מסוגלת לשמוע באופן רגיל - ו'מתרגמים' אותה, כמו שמצלמת IR עושה לצילומים שבוצעו בתנאים של חוסר מוחלט באור", מסביר ד"ר אדלר.

אבל בנוסף למסוגלות הטכנית, המערכת של בת קול היא מערכת בינה מלאכותית שעושה שימוש בלימוד עמוק (deep learning) המושתת על בסיס נתונים נרחב (Big-Data). היא מקטלגת את קולות חלל בית החזה שנאספו מחולים שונים, לפי "חתימת קול ויזואלית" שלהם (טכנולוגיה שגם היא פותחה בחברה), ומסוגלת לנתח ולסווג אותם לפי המחלות השונות. עד היום נאספו מעל עשרת אלפים הקלטות בבת קול,  מתוכן 75% של חולי ריאות, והשאר של אנשים בריאים שהריאות שלהם נקיות לחלוטין. מידת הדיוק של הסיווג, אומר דר' אדלר, גבוהה מאוד ונמצאת מעל 90% דיוק. את הממצאים שלה מציגה המערכת בהדמיית תלת ממד משוכללת.

ש: מה היקף השוק למערכת אבחון כזו?

ד"ר אדלר: ”בעולם המערבי, האומדן של מספר החולים במחלות ריאות כרוניות מגיע ל-200 מיליון איש. רבים מהם הם מעשנים לשעבר, אבל גם אנשים שעבדו בסביבה מזוהמת. המחלות הללו עלו למודעות ציבורית לאחרונה אבל תמיד היו שוק בעל צורך גבוה. מדובר בגורם המוות מס' 3 בארה"ב ואחת המחלות היחידות שמספר החולים בה ומקרי המוות ממנה נמצאים במגמת עלייה".

לאיזה פלחי שוק פונה בת קול? התשובה מתחלקת לשלוש רמות – מוצר ראשון, היקר והמורכב מכולם, נקרא AIS  והוא מיועד לבתי חולים ולמרפאות שכונתיות, לבדיקה שמבצעת אחות. המכשיר מזכיר מכשיר אק"ג, עם חיישנים המוצמדים לגוף, אלא שהם מהודקים אחרת ומולבשים על החולה בעזרת אפוד. המוצר השני, CompuSteth, סטטוסקופ ממוחשב, מציע אותה רמת דיוק, אבל הוא פשוט בהרבה ונראה בדיוק כמו סטטוסקופ רגיל, ולכן רמת השימוש שלו מאפשרת לרופא לאבחן חולה גם בתנאי ביקור בית. והמוצר השלישי, SPIRO-ME, כבר נמצא בתחום הטלמדיסין ומיועד פחות לאבחון ראשוני, ויותר לשימוש ביתי של חולים כרוניים. במכשיר הזה, הדומה למד לחץ דם, ניתן לבצע מעקב שבועי אצל חולים באי-ספיקה נשימתית, ולהתחיל את הטיפול שיועד להם מיד ברגע שהמערכת מזהה החמרה במצב החולה. אבחון כזה יכול להתרחש אף לפני שהחולה עצמו מרגיש בהחמרה הזו.

"היום, חולה כזה נדון להפוך למאושפז כרוני במיון, שמגיע לשם בכל פעם שהוא חש בהחמרה", אומר ד"ר אדלר. "בעזרת המערכת הוא יכול להסב את תשומת הלב של הרופא, שיחליט על הצורך באשפוז או במתן תרופות. ידוע שבארה"ב, אם חולה ששוחרר מבית חולים חוזר לשם תוך 90 יום, בית החולים יצטרך לשאת בהוצאות האשפוז שלו ולא יקבל reimbursemnet, וכמובן שהמרכזים הרפואיים מעוניינים למנוע זאת".

ש: איך נראית הצנרת שלכם מבחינת לו"ז הפיתוח של המערכות השונות?

דר' אדלר: "אנחנו מפתחים כרגע את מערכת האבחון, שצפויה להיות מוכנה לניסויים קליניים ברבעון השלישי השנה. אבל כיוון שהטכנולוגיה של הסטטוסקופ הממוחשב היא נגזרת של הטכנולוגיה של מערכת האבחון, בכוונתנו להטמיע את הטכנולוגיה במוצר בתצורת סטטוסקופ, שאולי אפילו יגיע ראשון לשוק – ככל הנראה עד סוף הרבעון הרביעי של 2018. הרגולציה שלו נחשבת קלה למדי ודורשת 510K בלבד. המערכת שמיועדת לבתי חולים קיימת כיום בצורה דומה, של מוניטור לריאות, וכבר יש לה רישום FDA, לכן גם שם יהיה צורך לכל היותר ב-510K".

ד"ר אדלר שימש בעבר כמנכ"ל Cbyond, כמנכ"ל אולימפוס ישראל וכסמנכ"ל טכנולוגיות של חברת אולימפוס בארה"ב, ו-130 פטנטים נזקפים לזכותו. כיוון שאולימפוס ישראל עצמה נסגרה, קבוצה קטנה של אנשי הצוות משם עברו בעקבותיו ל"בת קול" ולכן מנוסים בעבודה משותפת במשך עשור ויותר. לאחר שהחברה קמה, ב-2016, בוצע גיוס סיד וגם התקבל מענק חברות מתחילות של המדען הראשי (הרשות לחדשנות). כיום עומדת החברה לפני גיוס נוסף, בהיקף של 6 מיליון דולר, מגורמי הון-סיכון וממשקיעים אסטרטגיים.

העבודה הפרה-קלינית של בת קול מתבצעת כרגע בארץ ומקיפה שלושה מרכזים רפואיים – רמב"ם, כרמל ובילינסון. "אנחנו מחפשים שיתופי פעולה בארה"ב, שמטבע הדברים היא שוק מרכזי שלנו, וכרגע מכוונים לשם גם במציאת שיתופי פעולה אסטרטגיים, וגם בעבודת שיווק עצמאית יותר", אומר ד"ר אדלר. "שם השוק לא רק גדול אלא מגלה צורך חיוני באבחון קל יותר של מחלות ריאה שיאפשר טיפול מהיר ויעיל".

 

כרטיס ביקור: בת קול

נוסדה: 2016

מספר עובדים: 17

מנכ"ל: ד"ר דורון אדלר

משקיעים: הרשות לחדשנות, משקיעים פרטיים

גייסו עד עתה: 2.5 מיליון דולר

תחום פעילות: אבחון מחלות ריאה, בהתבסס על טכנולוגיית לימוד עמוק של קולות מתחום השמע והתת-שמע. 

 
| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap