• Member Login
  • Become a Member
  • Database Search
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI - Israel Advanced Technology Industries
IATI News & Events Daily Industry News IATI Meets Vivox: Pre-Clinical Expertise Up North

IATI Meets Vivox: Pre-Clinical Expertise Up North

Jan. 27, 2020

הסיפור של Vivox, שיושבת בנשר הצפונית, התחיל דווקא במקום שבו מתחילים סיפורי ביו-פארמה רבים - ברחובות. "עבדנו ברחובות, הליבה של תעשיית מדעי החיים", מספר ד"ר עומר מילר, מנכ"ל ומייסד שותף, "וברגע מסוים שאלנו את עצמנו למה הכל מתרכז שם. למה כל ספקי השירותים מתרכזים ברחובות, כשבצפון הארץ נמצאים בין היתר הטכניון, אוניברסיטת חיפה ואשכולות תעשייה כמו פארק מתם ופארק מדעי החיים". מילר וחברו לייסוד החברה, עלי אלבז, באים שניהם מאזור המרכז, צברו כעשור של ניסיון בתחום ועבדו יחד מספר שנים בחברת שירותים פרה-קליניים. הם הבחינו שברחובות יש לא פחות מארבעה נותני שירותים בתחום, אבל אין בנמצא כאלה בצפון או בירושלים.

התהייה לגבי פריפריה ומרכז במדעי החיים בישראל עלתה כשהחלו לדבר על ביצוע מהלך משותף להקמת חברת שירותי פרה קליניקה. "רצינו לצאת מהביצה הרחובותית ולנסות לקדם סטארט-אפים וחברות מאזור הצפון ובכלל. תהינו אם זה עניין של ביצה ותרנגולת - אם נקים מקום כזה בצפון הארץ, האם יבואו עוד חברות?", אומר מילר. "יצאנו מנקודת הנחה שאם יהיו בצפון יותר חברות שנותנות שירותים, יהיה נוח וקל יותר לסטארט-אפים להישאר ולבצע את המחקר פה".

לפני כשנתיים הפכה השאלה הזו לקונקרטית, כש-Vivox החלה לפעול. החברה מספקת  מגוון שירותים פרה-קליניים לביצוע של ניסויי in vitro וניסויי in vivo בחיות קטנות (עכברים וחולדות), במודלים שונים – מחלות דגנרטיביות, מטבוליות, אימונולוגיות ואונקולוגיות, כמו גם התמחויות ניתוחיות רבות. לשירותים כאלה זקוקים לא רק חברות וסטרטאפים בתחום הביו-פארמה, אלא גם בתחומים כמו פוד-טק ותוספי תזונה. 

לרשות החברה עומדים שטחי עבודה נרחבים – לא פחות מ-500 מ"ר של מעבדות וחדרי חיות. "מבחוץ זה אמנם נראה קצת פחות סקסי מרחובות", אומר מילר, "אבל מבפנים זו רמה אחרת. אנחנו יושבים במבנה שישבה בו בעבר חברת ביוטק שפיתחה וייצרה תרופות, והתשתיות המעבדתיות מאוד איכותיות לרבות חדרים נקיים".  

ש: מי הקהל שיכול להיעזר בכם?

מילר: "מסתבר שיש פה המון חברות בצפון שעוסקות בפתוח תרופות ומכשור רפואי. כמו כן, יש מספר לא מבוטל של חברות המפתחות טכנולוגיות מזון שנעזרות בשירותים שלנו. יש לנו מומחיות בהעמדת מודלים למגוון רחב של מחלות, ובשירותים פרה-קליניים ואגב, גם מרחובות מגיעים עד הנה לפעמים, בגלל יכולת ספציפיות שלנו – למשל יכולת להוציא נוזל מוח שדרה של עכברים, שפיתחתי בדוקטורט שלי ועסקתי בזה עשר שנים". 

החברה ממתינה כעת לאישור GLP, הצפוי להתקבל בתוך כחצי שנה, ויאפשר ביצוע ניסויים ברמה בין לאומית הנחשבת גבוהה במיוחד. בנוסף לשירותים הפרה-קליניים, Vivox מקצה שיטחי מעבדה שיתופיים, המאפשרים לחברות הזנק ולחוקרים בשלבים מוקדמים לבצע בדיקות היתכנות. "אנחנו מעמידים לרשותם ציוד מעבדתי מגוון ושמחים לתרום מהידע שלנו בפרה קליניקה, ולא פעם גם בחיבורים למשקיעים. היתרון שלנו על פני חממות שונות באזור הוא שאנחנו לא לוקחים ליזמים אחוזים מהחברה ולא מחפשים שותפות ברעיון - אלא רק מציעים שירותים ומסייעים לדחוף את היזמים והרעיונות קדימה."

ש: האם לחוקרי אוניברסיטה לא מספיקות המעבדות האקדמיות?

"לא ממש. ברגע שרעיון מבשיל באקדמיה, קצב העבודה והמקצועיות מוכוונת-השוק של חברה פרטית הרבה יותר גבוהים . אנחנו גורם בלתי תלוי, שעובד במקצועיות ובקצבים מהירים. כל העבודה מתבצעת תחת נהלי עבודה מסודרים, עם דגש רב על הבטחת מידע ושמירה על קניין רוחני. כמו כן, יש תיעוד מעמיק של העבודה, דבר המאפשר חזרה על ניסויים בעתיד וגם הגשות של המחקרים לאישורים רגולטורים".

הקרבה הגיאוגרפית הצפונית, מספר מילר, הביאה לאווירה של שיתוף וקרבה שמשרתת את כל הצדדים, ולמעשה יצרה מצע פורה לקידום האקוסיסטם הביוטכנולוגי של הצפון. "יש פה ממש קליקה והניסיון נבנה כל הזמן. היו לדוגמא שני רופאים שישבו כאן כמה חודשים, במטרה לבדוק היתכנות ראשונית לתרופה למחלות אונקולוגיות, ואז התקדמו הלאה. הגיעו חברות שחיפשו חבירה לגורמים נוספים בתחום המכשור הרפואי - ובתיווך שלנו הם קנו מכשיר מחברה שלישית. זה עובר מפה לאוזן, מחוקר לחוקר ומחברה לחברה. ובמקביל מתנקז אלינו המון ידע לגבי איזה ציוד קיים איפה, איזו צרכים יש לכל חברה וכולי. אנחנו שמחים לסייע וזו הרגשה מצוינת להיות חלק מהבנייה של האקוסיסטם בצפון".

כרגע Vivox מחזיקה את כל מניפת השירותים הפרה קליניים לאקוסיסטם הצפוני, ובמקביל, אומר מילר, גם מנסה לזקק ולראות מהם החסמים באזור הצפון - מה חסר מבחינת ידע, מכשור וכולי. "כחלק מהחזון שלנו, אנחנו בתהליכי בניית hub שמאפשר פלטפורמה לפיתוח מהיר וזול של הרעיונות - כדי לדחוף סטארט-אפים וחברות ולהביא אותם לשלבים מתקדמים, אבל מבלי לפגוע ביזמים עצמם בשלבים מוקדמים (בלי לקחת אחוזים)".

כדי להפוך ל"וואן סטופ שופ" לחלוטין, שואפים מילר ואלבז להיות מסוגלים לתת מענה לצרכי היזמים גם ברמה הרגולטורית, בארץ בתור התחלה – הקשרים נוצרים כבר כעת.  

ש: האם אתם חושבים לחבור בהמשך לחברה גדולה יותר?

"ברור, ואני מאוד אשמח לשיתופי פעולה, להיות חלק ממשהו יותר גדול שנוכל להשתלב בו באופן מתאים ושיביא את הערך המוסף שלנו בצורה הטובה ביותר".

  

כרטיס ביקור: Vivox

נוסדה: 2018  

מספר עובדים: 6

מנכ"ל: ד"ר עומר מילר

תחום פעילות: מתן שירותי מעבדה פרה-קליניים לחברות מדעי החיים ו-hub אזורי.

אתר: www.vivox.co.il

יצירת קשר: omer@vivox.co.il

| Terms of Use | Privacy Policy | Sitemap